Textilní materiály

Na této stránce najdete základní informace o nejpoužívanějších materiálech k výrobě oblečení. Mimo jiné mezi ně patří bavlna, polyester, softshell, fleece, funkční materiály a další.

 

BAVLNA

Bavlník je nejdůležitější ze všech plodin pěstovaných pro výrobu textilního vlákna. To se získává z plodu keře bavlníku a je tvořeno celulózou. Bavlněná vlákna jsou přítomna ve více než 50 % dnes vyráběných textilií. Kultivace bavlny měla výrazný ekonomický dopad již od doby, kdy byla poprvé domestikována přibližně před 5 000 (možná i 10 000) lety.

V Evropě byla bavlna neznámá až do pozdního středověku. V době průmyslové revoluce se však stala díky svým fyzikálním vlastnostem velmi důležitou pro textilní průmysl a koncem 19. století představovala přibližně 80 % objemu všech textilních materiálů. V dnešní době si bavlna sice uchovává svoje postavení jako nejvýznamnější přírodní vlákno, ale její význam byl do značné míry snížen vlákny syntetickými. Na dnešní produkci textilií se bavlna podílí zhruba 30 %.

 

ELASTAN

Elastická vlákna jsou definována jako vlákna, která se dají natáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr.

 

FUNKČNÍ MATERIÁL

Funkční materiály jsou mnoha druhů. Ve výsledku tento pojem obsahuje materiály, jež nějakým způsobem reagují na vnější vlivy. Tento textilní materiál v posledních letech získal velkou oblibu. Funkční oblečení využívají jak profesionální, tak amatérští sportovci. Oblečení z tohoto materiálu v první řadě odvádí pot směrem od těla pomocí speciálních vláken, na okraji oblečení se pak pot z těchto vláken vypařuje a udržuje vaše tělo v suchu.

 

HEDVÁBÍ

Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky žláz motýla bource morušového (Bombyx mori). Tyto výměšky na vzduchu rychle tuhnou a vytváří dvojice tenkých vláken spojených sericinem (druh klihu). Z nich si motýl vytváří kuklu. Hedvábné vlákno se získává následným rozvinutím této kukly. Průměrná délka dosahuje 300 až 900 metrů.

 

NYLON

Nylon je označení pro skupinu syntetických polymerů, termoplastů. Základní řetězec těchto polymerů je tvořen peptidickými vazbami, proto jsou také často označovány jako polyamidy. Nylon je první syntetický polymer a první syntetické vlákno, které bylo vyrobeno přímo z uhlí, vody a vzduchu, a které mělo komerční úspěch.

 

POLYAMID

Výchozí materiál pro oba druhy je ropa, ze které vznikají chemickým procesem základní suroviny.

Vlastnosti:
Vysoká pevnost za sucha i za mokra.
Vysoká odolnost v oděru.
Vysoká pružnost.
Možnost trvalého plisování.
Vysoká biologická odolnost.
Stálost vůči chemickým činidlům, hlavně alkáliím.
Nízká specifická váha, velký specifický objem.
Velmi snadné udržování (praní, sušení).
Nepříjemný studený omak hladkého hedvábí (odstraňuje se tvarováním vlákna).
Vznik statické elektřiny při výrobě i použití (ruší se antistatickými preparacemi).
Velmi dobrá barvitelnost závisí na typu vlákna.

 

POLYESTER

Polyesterová vlákna (mezinárodní zkratka PES) jsou syntetické výrobky. V dnešní době se různé druhy polyesterových vláken objevují napříč produkty, které denně používáme. Nejznámější jsou však ve spojení s oblečením, které každý den nosíme, a reklamním textilem.

 

SOFTSHELL

Softshell je všeobecně materiál, který do určité míry zajistí voděodolnost, odolnost proti větru a zároveň teplo fleecu. Ze začátku rozmachu tohoto materiálu se hojně využíval při outdoorových aktivitách, ale v dnešní době si našel cestu i do trochu specifičtější oblasti, a tou je reklamní textil. Takovouto oblibu si softshell získal především proto, že nahrazuje v některých neextrémních podmínkách takzvaný cibulový princip oblékání - více vrstev obsažených v jednom kuse oblečení.

 

VISKÓZA

Celulóza jako základní surovina pro výrobu viskózy je přírodní polymer, tedy organická sloučenina s molekulovým řetězcem. Viskóza se získává regenerací celulózy. Začátkem 20. století přišla první viskózová vlákna na trh jako (podstatně levnější) náhrada za přírodní hedvábí a později za bavlnu a vlnu. Celulóza je sice obsažena v buněčných stěnách každé rostliny, k rentabilní výrobě viskózy se však hodí jen určité druhy dřeva. Typicky se používá Buk nebo smrk, které obsahují např. 40 a více % celulózy. Obyčejné viskózové vlákno dosahuje v suchém stavu jen asi 80-90% pevnosti bavlny a za mokra klesá na polovinu vlastní hodnoty. Modifikované druhy viskózy se vyrábí až s dvojnásobnou pevností oproti bavlně a tato klesá v mokrém stavu jen asi o 25%. Výrobky z viskózového vlákna mají příjemný omak, dobrou savost a (ve směsích s jinými vlákny a v závislosti na struktuře tkaniny) nemačkavost. Při vyšších teplotách se však snadno sráží a nejsou odolné proti biologickým vlivům.

 

VLNA

Přírodní materiál s vynikajícími vlastnostmi.
Velmi příjemná na dotek.
Výborné izolační vlastnosti.
Odvádí tělesné vlhko.
Vhodná pro alergiky.
Vhodná pro děti.
Přírodní materiál.
Obnovitelný materiál.


Zdroj: wikipedia